kterým můžete rovněž pracovat na mnoho způsobů (zahušťování a jiné). Pokud chcete mít "masa" tmavší, přidáte více sójové omáčky, ale pozor - tato je i zároveň slaná. Nebojte se přitlačit "na pilu", a to proto, ať tato masa nemáte opravdu jalová.
Domácí sójová kyška
20 dkg opláchnutých sójových bobů namočíme alespoň na 12 hodin do 1,5 l studené vody (pokud možno bez chlóru). Poté dáme vařit, a to tak, že necháme pouze krátce! přejít varem. Dáme trochu vychladnout (abychom neodepsali mixér), rozmixujeme a přecedíme (spíše přepasírujem) přes jemné síto do keramické nebo skleněné nádoby, přikryjeme papírovým nebo plátěným ubrouskem, postavíme na teplé místo (ne přímo na slunce), kde po jednom až dvou dnech zkysá, podle ročního období a teploty v místnosti. Rozkvedláme a dáme vychladit do lednice. Kaše, která nám zůstala po scezení (okara), se dá použít k přípravě dalších pokrmů (např. kaší na sladko, slano či kyselo, do karbenátků atd.). Pokud máte rádi kyšku hustější, můžete přidat sójové boby při stejném množství vody.
Rostlinná brynza a sýry
Rostlinná brynza se připravuje stejně jako sójová zakyslá smetana, jen sójových bobů dáme více - asi 25 dkg na l,5 l vody, a o kousek delší dobu necháme kysat. Vzniklou sraženinu s povrchu stáhneme sítkem a necháme řádně odkapat. Pak tuto hmotu lehce promícháme a dle chuti osolíme. Můžeme také přidávat různá koření nebo bylinky a vytvářet tak roztíratelné sýry. Pokud chcete mít sýr hutnější, dejte sraženinu do plátěného ubrousku, zavažte a přiklopte těžším předmětem, který nadbytečnou tekutinu vytlačí. Držíme palce při zkoušení - výsledný výrobek stojí za to!!!
Sójová zakyslá smetana a jiné
Asi 20 dkg sójových bobů necháme namočit přes noc v 1,5 l studené vody, kterou potom slijeme, a stejné množství vody doplníme. (Odborníci zjistili, že kvůli stravitelnosti je to tak lepší.) Necháme pouze krátce! projít varem a rozmixujeme - asi 1 minutu na plný